Artykuł

Pomnik Adama Mickiewicza Lwów

Lwów- perła Kresów!

Nie wiesz dokąd wyjechać na Sylwestra albo na ferie zimowe? Zdecyduj się na Lwów! To przepiękne miasto z niezwykle bogatą historią. Na każdym kroku spotkasz tu polskie ślady- raz będzie to tabliczka z nazwą ulicy po polsku, innym razem tabliczka w polskim nazwiskiem nad bramą czy na drzwiach albo polski napis na ścianie… Już nie wspominając o tym, ze wielu mieszkańców Lwowa ma korzenie polskie.

Co warto zobaczyć podczas pobytu we Lwowie?

Oczywiście przede wszystkim niezwykle piękną starówkę, która została wpisana na listę zabytków UNESCO. Zwiedzanie możemy rozpocząć od budynku opery lwowskiej. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że opera ta jest bardzo dobra i w dodatku- dla nas relatywnie tania! Dlatego śmiało możemy jeden wieczór poświęcić na spektakl w operze. Następnie warto przejść się Aleją Wolności, skąd możemy skręcić na Stary Rynek. Tu oprócz Ratusza znajduje się także Kaplica Boimów oraz niedaleko- katedra łacińska. Na Starym Rynku zimą znajduje się lodowisko. Warto także zwiedzić Cmentarz Łyczakowski oraz wejść na kopiec Unii Lubelskiej, skąd roztacza się wspaniała panorama Lwowa. Jednak prawdziwy Lwów poznamy nie tylko zwiedzając zabytki, a przede wszystkim spacerując po prostu po jego uliczkach.

Katedra św. Jury

Co możemy zatem zobaczyć wędrując po uliczkach Lwowa?

Przede wszystkim możemy zwiedzać lwowskie restauracje. Najbardziej znane to „Kryjówka”  stylizowana na partyzancką kryjówkę, „Loża Masońska” oraz „Gazowa Lampa”. Polecany jest także „Dom Legend” oraz dla żądnych mocniejszych wrażeń- „Cafe Masoch”. Jednak spacerując możemy trafić na wiele innych drobnych kawiarni i pubów, które także zachwycą nas swoim wnętrzem i asortymentem. Dla przykładu na ulicy Ormiańskiej znajdziemy malutką kawiarenkę, w której możemy się napić kawy parzonej w gorącym piasku, a w okolicy ulicy Kotlarskiej- dawną polską kawiarnię, w której znajdziemy oryginalne egzemplarze „Kuriera Lwowskiego” z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Gmach Opera Lwów

Co jeszcze warto wiedzieć o Lwowie?

Warto jeszcze wspomnieć, że po mieście najlepiej poruszać się żółtymi busikami – marszrutkami. Niestety nie są one zbyt punktualne. Jak najłatwiej dostać się do Lwowa? Najłatwiej poszukać biura podróży, które organizuje wycieczki do Lwowa z Przemyśla. Podróżując z przewodnikiem będziemy mieć pewność, że niczego godnego zobaczenia nie ominiemy!

Leave a comment

Why ask?