Artykuł

listwy podlogowe ktore mozna malowac

Estetyka domu, czyli jakie kolory listew do ścian i podłóg.

Niniejszy artykuł ma na celu udzielić kilku rad co do zachowania estetycznej strony domu. Od zawsze wiadomo, że w naszym przytulnym mieszkanku wszystko musi do siebie pasować. Nie tylko pod względem umeblowania, ale przede wszystkim kolorystyki. Chcemy jak najlepiej podkreślić atuty naszego wnętrza i nadać mu charakter. Nie chcemy przecież wracać do zwykłego, szarego mieszkania. Skupmy się przede wszystkim na ścianach i podłogach  naszego domu. Co można zrobić, aby wyglądała ona efektownie? Oto kilka porad i zasad, które pomogą ci zachować w domu elegancję.

Ściana w jasnym kolorze i jasna podłoga

Bardzo modnym manewrem przed laty było używanie w przypadku jasnej podłogi listew o podobnym albo nawet takim samym kolorze. W dzisiejszych czasach jednak, listwa w domu to element który ma życie i domaga się podkreślenia swoich wartości. Listwa to swoista granica pomiędzy ścianą i podłogą, dlatego też elementy te powinny się kolorystycznie odróżniać. Tamtejsza tradycja już przeminęła. W dzisiejszych czasach ludzie potrafią wyposażyć dom w listwy o czarnym kolorze tylko po to by podkreślić odrębność tych dwóch części, jakimi są ściana i podłoga. W przypadku jasnych podłóg, bardzo świetnym i modnym rozwiązaniem staje się używanie listew podsufitowych jako cokołów podłogowych. Są bardzo ozdobne i posiadają różne dodatkowe zdobienia. Dzięki nim nasze pomieszczenia mają naprawdę wyjątkowy charakter. Możemy poczuć się jak w zamku. Dużym ich plusem jest to, że nadają się do malowania, czyli zawsze możemy wybrać sobie odpowiedni kolor, który nas ucieszy i nadać im wyrazistości.

pokoj z listwami

Jasne podłogi oddziela się od ściany również przy pomocy białych cokołów. Jedyny warunek to ściana w kolorze, który jest bardzo mocny. Wspominaliśmy wcześniej o czarnych listwach. Taki manewr jest bardzo dobry, ale tylko w przypadku kiedy w mieszkaniu mamy jasne ściany, ale nasze umeblowanie ma przewagę koloru czarnego. Pamiętajmy, ze dostępne

Ciemna podłoga i jasna ściana

listwy podlogowe w pokoju

Ciemne elementy w mieszkaniu zawsze nadają mu poważnego charakteru. Podłogi w ciemnych kolorach wykorzystywane są przeważnie w salonach lub gabinetach. Minusem jednak jest to, że zmniejszają optycznie nasze pomieszczenia, dlatego też warto zainwestować w ciemne panele tylko w większych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o listwy, to przy ich wyborze, trzeba być bardzo ostrożnym. Obowiązuje tutaj jedna zasada. Skoro posiadamy jasne ściany i ciemną podłogę, to aby wszystko zachowało swoją estetykę, listwa musi być w kolorze podłogi, dlatego warto wyposażyć się w listwy podłogowe pod malowanie. Nie może być też za wysoka. Czasami trudno jest dobrać kolorystycznie listwę i dlatego też dużym plusem jest możliwość jej pomalowania. To bardzo modne.

Leave a comment

Why ask?