Artykuł

plecak dla dziewczynki

Dlaczego dzieci powinny nosić porządne obuwie?

Na rynku znajduje się całe mnóstwo różnych butów, zachwalanych przez producentów jednak nie zawsze okazują się one dobre dla małych stópek. Większość z nich to buty ciężkie, zbyt sztywne niezapewniające fizjologicznych warunków dla pracy stopy. Nieprawidłowe obuwie może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy nawet u dzieci, które nie mają żadnych problemów z napięciem. Pamiętajmy, że każde dziecko powinno nosić buciki od nowości.

Jakie cechy powinien mieć dobry but?

Buciki dla dzieci muszą być lekkie gdyż zbyt ciężkie będą stwarzać niebezpieczeństwo powstania stopy płasko koślawej oraz kolan koślawych. Dziecko, bowiem nie będzie umiało w zbyt ciężkich butach prawidłowo przenieść oraz postawić stopy na podłożu.
materiał – musi być odpowiednio giętki, ale też wystarczająco twardy, miły w dotyku, nieprzemakalny, ale przepuszczalny dla powietrza, aby stópka się nie spociła.
czubek bucika – powinien być na tyle szeroki, aby paluszki swobodnie się ruszały, oraz aby mogły się wyprostować podczas obciążenia. Dobrze, jeśli jest nieco uniesiony do góry, co ułatwia przetaczanie stopy.

środek buta – to miejsce gdzie spoczywa środek stopy w bucie. To bardzo ważne miejsce. Dlatego tu bucik powinien ściśle przylegać do stopy, powinien być w tym miejscu wąski.
zapiętek – musi przylegać do pięty, ale nie może być zbyt sztywny gdyż nie będzie stabilizować odpowiednio pięty. Zapiętek musi być wyprofilowany i dobrze dopasowany.
obcas – nie powinien być za wysoki (ok. 1,5c m dla małego dziecka, ok. 3cm dla trzylatka) ale musi być dość szeroki. Zbyt wysoki obcas powoduje zwiększenie lordozy lędźwiowej, a także wymusza przesunięcie stopy do przodu, co zmienia jej punkty podparcia.
zapięcie – nie może być zbyt sztywne, aby nie ograniczać zgięcia stopy do góry. Nie powinny się znajdować tam gdzie stopa przechodzi w podudzie. Najlepsze są sznurówki oraz rzepy.
podeszwa – powinna być sprężysta i elastyczna, a nie twarda i sztywna. Musi zginać się w miejscu gdzie palce przechodzą w przodostopie, gdyż ułatwi to dziecku naukę przetaczania stopy i umożliwi normalne zginanie palców. Elastyczna podeszwa amortyzuje wstrząsy i umożliwia wyczuwanie podłoża. Taka podeszwa jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, które stojąc podkurczają palce chcąc jakby chwycić palcami podłoże.

plecaki dla dzieczi

Noszenie butów po starszym rodzeństwie grozi problemami zdrowotnymi. Każde dziecko – jak każdy z nas – chodzi inaczej. Buty dopasowują się do indywidualnych cech stóp dzieci. U dzieci z deformacjami stóp obserwuje się zniekształcenia, wykoślawianie butów. Dzieci nie powinny więc nosić obuwia po starszym rodzeństwie lub innych dzieciach, aby ich stopy nie „odziedziczyły” wad poprzednich użytkowników. Zdeformowane obuwie może zaburzać prawidłowy rozwój nóg, a czasami całej postawy. Najwięcej che porządnego obuwia spełniają buty danielki, które można stosować w domu, szkole czy przedszkolu
Jeśli więc chcesz, by Twoje dziecko – gdy dorośnie – miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil jego życia.

Leave a comment

Why ask?